Panele fotowoltaiczne
(tzw. Słoneczne) montowane są na dachu budynku, garażu bądź gruncie. Produkują one prąd w momencie, kiedy jest jasno (przy zachmurzeniu produkcja również się odbywa). Prąd stały wyprodukowany z modułów przesyłany jest do urządzenia zwanego falownikiem (również inwerterem), którego zadaniem jest zamienienie prądu stałego na prąd przemienny, a więc taki jaki płynie w naszych domowych gniazdkach.
Falownik
również monitoruje pracę naszej instalacji oraz dostosowuje odpowiednie napięcie, a w przypadku jakiejkolwiek awarii natychmiast jesteśmy o tym informowani, a urządzenie jest w stanie awaryjnie się wyłączyć. W pierwszej kolejności nasz wyprodukowany prąd zasila urządzenia włączone w danym momencie w sieci domowej, natomiast jego nadwyżka trafia do sieci i w tym momencie rozpoczyna się proces bilansowania.
Nadwyżka prądu
Nasz zakład energetyczny po zatwierdzeniu wniosku o przyłączenie do sieci montuje w naszym gospodarstwie licznik dwukierunkowy, który ma za zadanie zliczanie prądu wysłanego do sieci oraz z niej odebranego. Nadwyżkę prądu możemy odebrać w dowolnym momencie w roku obrachunkowym, oczywiście w momentach, w których nam tego prądu brakuje (np. zimą). Taki system rozliczania zwany jest systemem prosumenckim, co oznacza iż produkujemy prąd na własne zapotrzebowanie. Za usługę przechowywania prądu w zakładzie energetycznym, który spełnia dla nas rolę magazynu ponosimy koszt wynoszący 20% energii oddanej do sieci, a więc rozliczamy się z naszym zakładem w stosunku do 1:08. Jeżeli moc naszej instalacji przekroczy 10 kWp, wtedy stosunek ten zmienia się na 1:0,7, więc opłata w tym przypadku wynosi 30% energii oddanej. Dzięki temu nasz rachunek za energię elektryczną ulega znacznej redukcji, ponieważ energię czynną pobraliśmy ze słońca, a ustawa z lipca 2016 roku o Odnawialnych Źródłach Energii zwalnia nas z dokonywania opłat na rzecz przesyłu / dystrybucji prądu.
Jak działa fotowoltaika?
Zapraszamy do zapoznania się ze schematem działania instalacji fotowoltaicznej klikając tutaj
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika, a właściwie panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Zestaw fotowoltaiczny przyłączamy do aktualnej instalacji elektrycznej budynku. W czasach rosnących rachunków za prąd, warto dowiedzieć się, jak efektownym i przyszłościowym rozwiązaniem jest ta technologia.
Czy każdy może mieć instalację fotowoltaiczną?
Jak najbardziej. Fotowoltaikę można zastosować w przypadku prywatnych domów, przedsiębiorstw lub innych instytucji.
Jakie korzyści przynosi instalacja fotowoltaiczna?
Jest to rozwiązanie bezpieczne dla środowiska oraz przynosi korzyści finansowe dając możliwość obniżenia rachunku za prąd jak i uniezależnienie się od cen dostawców energii.
Istnieją obecnie dofinansowania na odnawialne źródła energii?
Tak, zachęcamy do skorzystania z dofinansowania w wysokości 5000 zł w ramach programu „Mój Prąd” utworzonego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej, po więcej informacji zapraszamy klikając tutaj
Istnieje również ulga termomodernizacyjna, w ramach której odliczeniu podlegają wydatki na zakup instalacji fotowoltaicznej wraz z montażem. Odliczenie nie może przekroczyć kwoty 53 tyś złotych. Podatek podlega odliczeniu zarówno w przypadku podatku progresywnego, liniowego jak i również ryczałtu.
Czy konsultacja jest płatna i zobowiązująca?
Absolutnie nie. Konsultacja naszego doradcy jest bezpłatna i dająca w pełni możliwość dokonania swobodnych przemyśleń.
Na jakim obszarze działa firma?
Nasza firma zajmuje się montażami i doradztwem w zakresie instalacji na terenie całego kraju.
Jakich marek mogę zakupić produkty w Waszej firmie?
Panele:
- Jinko
- Longi Solar
- Sharp
- Exe solar
- AmeriSolar
- LG
Falowniki:
- Fronius
- GoodWe
- Huawei Sun
- SMA
- Solaredge
- Sofar Solar